A Glock-ok világa – – II. rész

A GLOCK-pisztolyokról szóló cikk első részében jeleztem, hogy a GLOCK 17 alapmodell 80-as évek elején történt kifejlesztése óta ennek a modellnek az alapjain 33 különböző kivitelt hoztak létre az osztrák cégnél. Ez a 33-féle modell 8 különböző népszerű pisztolykaliberben készül, ezek alapján, kalibercsoportonként mutatom be a sokféle típust ebben a részben.

Kompatibilitás

A GLOCK-pisztolyok négy különféle méretben készülnek. A GLOCK 17 alapmodellt tekintik a standard, teljes méretű szolgálati pisztolynak. Ennél kisebbek a GLOCK 19 méretűek, rövidebb csővel, szánnal és tokkal, ez a kompaktkivitel. A még kisebbek a GLOCK 26-hoz hasonló méretű modellek, melyeket sub-compactnak, vagy mini GLOCK-nak becéznek (a mini GLOCK-ok tokján nincs hely a szereléksínnek). A versenyverziók practical/tactical néven futnak, a standard
változatokhoz képest hosszabb szánnal és csővel. Az azonos kaliberű nagyobb GLOCK-változatok (egy kivétellel) tárai alkalmazhatók a kisebb méretű modellekben. Ugyancsak minden (nem amerikai polgári) tár felszerelhető egy megnövelt méretű tárfenékkel, mely két darab lőszerrel megnöveli a tárkapacitást (ezt PLUS2 tárfenéknek nevezik). Ennek értelmében például a 9 mm Parabellum űrméretű GLOCK 26 tárkapacitása 10, 12, 15, 17, 19, 33 db lőszer is lehet. Ez utóbbi, 33 db-os tár persze annyira kilóg a pisztoly markolatából, hogy az egy kalapács benyomását kelti első ránézésre.

Minden azonos kaliberű GLOCK- modell mérettől függetlenül működik növelt teljesítményű (+P) lőszerekkel, tehát ugyanaz a lőszer hordható a szolgálati és a tartalékfegyverbe egyaránt (sőt, ugyanaz a póttár megfelelő hozzájuk). Az ma már minden komoly fegyvergyártó esetében alapkövetelmény, hogy az azonos típusú fegyverek alkatrészei teljesen csereszabatosak legyenek. A GLOCK azonban ennél is tovább ment, a családelv alkalmazása következtében az azonos kaliberű kompakt és subkompakt pisztolyok alkatrészeinek 74%-a, a kompakt és teljes méretű GLOCK-ok alkatrészeinek 73%-a azonos. Bármely két GLOCK-pisztoly alkatrészei pedig 65%-ban kicserélhetők egymással. Azt hiszem, nem kell különösebben ecsetelnem, hogy mindez mennyire megkönynyíti a GLOCK-okat rendszeresítő fegyveres szervezetek logisztikai, alkatrész-ellátási feladatait.
Azonban a szerkezeti azonosságnál sokkal fontosabb a kezelés azonossága. Aki valaha megtanult kezelni egy GLOCK-pisztolyt, az minden más GLOCK-modellt képes lesz használni biztonságosan és hatékonyan.

A GLOCK-pisztolyok azonosak abban is, ahogyan a vevőhöz kerülnek. Ez pedig egy lapos műanyag ?konzervdoboz?, melyben megtalálhatjuk a pisztolyt, a két tárat, használati utasítást, egy elmés tártöltő eszközt, illetve a tisztítóvesszőt. A tisztítóvessző ismét olyasmi, amit nem kellett volna műanyagból készíteni, mert hajlik, görbül, nem lehet vele erőt kifejteni.

Az új vonalak és lángcsóvák

Mint már az előző részben jeleztem, a GLOCK-pisztolyok új dizájnt kaptak 1997-ben. Ezt akkoriban a GLOCK-tulajdonosok sok ellenérzéssel és idegenkedéssel fogadták, és a szaksajtó sem volt elégedett. A legtöbb kritika az ujjak számára bemélyedésekkel ellátott markolatot illette. Főként azért, mert ?nem mindenkinek esik kézre?, ez természetesen részben igaz, de az új markolattípus a többségnek kényelmes. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint az, hogy a boltokban maradt ?régi dizájnú? GLOCK-okat nem nagyon lehet eladni. A finger-grooved markolat létjogosultságát az is bizonyítja, hogy mekkora sikere van a Hogue felcsúsztatható gumimarkolatának, mely a régi GLOCK-okra szerelve az újak fogását utánozza. A tok elején található szereléksíneket egyértelműen kedvezően ítélték meg, ezek ötletét egyébként valószínűleg a H & K USP-pisztolyoktól lesték el. A dizájn módosításának valószínűleg legfontosabb oka az volt, hogy a GLOCK-pisztolyok szögletes karakterét kissé meglágyítsák, ezzel szélesebb vevőkör számára tegyék tetszetőssé. Mindazonáltal a kompatibilitás rovására ez sem ment. Az új formájú tokok minden további nélkül összeépíthetők a régi kivitelek szánjával, csövével és minden egyéb alkatrészével.

Az új dizájn megjelenésével szinte egy időben kezdték készíteni a ?C? jelzésű kompenzátoros modelleket is (17C, 19C, 20C, 21C, 22C, 23C, 24C). Egy tisztán versenycélú pisztolynál, ahol ezt a szabályok megengedik, ez egy hasznos kiegészítő. Nem lehet azonban eleget hangsúlyozni, hogy önvédelmi célú fegyveren elhelyezett kompenzátor mekkora veszélyt jelent a használójára. A csőből felfelé áramló nagy hőmérsékletű és nyomású lángcsóva igen komoly égési sebesüléseket vagy szemsérülést okozhat.

9 mm Parabellum kaliberűek, a klasszikusok

Ebben a hagyományos hadi/rendőr-ségi/önvédelmi kaliberben készült GLOCK-pisztolyoknak van a legtöbb verziója, és a legtöbb eladott példányszámmal is ezek dicsekedhetnek. Az első GLOCK, a 17-es is ilyen kaliberű. A GLOCK 17 azonban a nevét ? a széles körben élő tévhittel ellentétben ? nem arról kapta, hogy tárkapacitása 17 db töltény, hanem arról, hogy ez volt a GLOCK cég tizenhetedik szabadalma. A második GLOCK-változat volt a 18, melyről a korábbi cikkben jeleztem, hogy tulajdonképpen egy sorozatlövésre is alkalmas GLOCK 17, csak hivatásos rendvédelmi szervek számára kerül eladásra.

1988-ban jelent meg a kompakt 9×19 mm-es GLOCK, a 19, melyet főként rejtett viselésre optimalizáltak, rövidebb csövével és szánjával, valamint rövidebb markolatával azonnal a fegyvert viselő civilek kedvence lett. Tárába 15 db lőszer fér. A GLOCK 17 versenypisztoly-verziója a 17L, melynek nevében az ?L? betű a német lang (hosszú) rövidítése. Méltán, hiszen ez a pisztoly a leghosszabb GLOCK, a 6″-os csövével és ehhez illő hosszú szánjával. Ez a fegyver hosszú csövével és irányzóvonalával, kiváló egyensúlyával meglehetősen jó sportlövő pisztoly. Ehhez járul még a lágyabb elsütési erő is.

A GLOCK-pisztolyok elsütési ereje az elsütőszerkezet alkatrészeinek egyszerű cseréjével szabályozható. A leglágyabb szett a versenypisztolyokon van, melyeket éppen a kis elsütőerő miatt nem ajánlanak önvédelmi célokra, a legkeményebb sütést New York Plus-nak nevezik, mely direkt rendőri célokra készült (ennek 50 newton felett van az elsütési ereje a standard 35 newtonhoz képest). A GLOCK 17L típus készült kompenzátoros csővel is, mely miatt a szán tetején elöl egy nagy téglalap alakú kivágás található. Az I.P.S.C.-szabályok szerint a versenyzésre használt pisztolyoknak bele kell férniük egy meghatározott méretű dobozba. A GLOCK 17L ezt nem tudta teljesíteni, ezért került sor a GLOCK 34 kifejlesztésére, mely tulajdonképpen azonos a 17L-lel, de a csöve 6″ helyett csak 5,3″ hosszú (így befér az I.P.S.C.-dobozba). A GLOCK 34 mérete miatt nagyszerűen megfelel egyenruhás rendőri erők szolgálati pisztolyának is.
A legkisebb 9 mm Parabellum kaliberű GLOCK-pisztoly a 26-os modell, mely a subkompakt kategóriába tartozik. Megjelenése szándékosan egybeesett azzal az időszakkal, amikor az USA államai egymás után tették lehetővé alanyi jogon a büntetlen előéletű, egészségileg alkalmas, nagykorú polgáraiknak, hogy fegyverkezelési vizsga letétele után fegyvert viseljenek önvédelemre (mely intézkedés egyébként az utcai erőszakos bűnözés jelentős visszaszorulásához vezetett). Az óriási kereslet miatt 1995?96-ban a GLOCK egyszerűen nem tudott eleget termelni a mini GLOCK-ból, és ? a fogyasztói társadalmáról híres ? USA-ban hónapokat kellett várni a pisztolyra.

A GLOCK 26 és a többi mini GLOCK gyakran kerül említésre, mint ideális női pisztoly. Ez azonban nagyon nem így van. Ezek a nagy teljesítményű lőszert tüzelő fegyverek igen könnyűek, és nagyon rövid, két ujjal fogható markolatuk van. Minden öntöltő pisztolyt határozottan meg kell fogni ahhoz, hogy a fegyver öntöltő legyen, és a szán mozduljon hátra, ne pedig az egész fegyver csavarodjon felfelé. A teljes méretű GLOCK-pisztolyoknál ez nem jelent igazán nagy problémát, de kicsi GLOCK-oknál ez a jelenség fokozottan jelentkezik. Gyenge női kézben sorozatos elakadások, kivetési hibák következnek be. Érdekességként meg kell említetnünk, hogy a GLOCK 17 pisztoly azon ritka öntöltő pisztolyok egyike, melyet víz alatti használatra is alkalmassá lehet tenni. Az USA-ban kedvelt búvár-önvédelmi fegyver, kisebb cápák ellen hatásos.

.40 S & W, az új sikerkaliber

A .40 S & W lőszer rövid idő alatt óriási népszerűségre tett szert, főként a tengerentúlon. Ez a lőszer kb. 20%-kal nagyobb torkolati energiát produkál a 9 mm Parabellumnál, ugyanakkor a szélesebb lövedék miatt jobb a stophatása. De a fegyvergyártók szempontjából elsősorban az az előnye, hogy a meglévő nagy tárkapacitású 9 mm Luger kaliberű öntöltő pisztolyaik kismértékű áttervezésével lehet azokat a .40-es lőszerre adaptálni. Ez történt a GLOCK esetében is, a GLOCK 22 a 17, a 23 a 19, a 27 pedig a subkompakt 26 .40 S & W kaliberű kivitele. A GLOCK 17L és 34 versenypisztolyok a nagyobb űrméretben GLOCK 24 és 35 néven kerülnek forgalomba. Nem elhanyagolható szempont ezeknél a fegyvereknél, hogy a hosszú cső és a .40 S & W lőszer miatt IPSC-versenyeken a major kategóriába tartoznak. Természetesen a nagyobb lőszer kissé ? 1?2 db lőszerrel ? alacsonyabb tárkapacitást jelent.

Arra, hogy a .40-es GLOCK-ok valójában csak a 9 mm-esek átalakított változatai, jó bizonyíték, hogy a tárak is majdnem azonos méretűek (betölthetők), mely gyakran okoz kavarodást azok körében, akik mindkét kaliberű változattal rendelkeznek.

10 mm AUTO űrméretűek, a vadászok kedvencei

A 10 mm AUTO lőszer látszott a 80-as évek nagy reménységének, bemutatása után rendszeresítette az FBI is. A lőszer azonban túl erősnek, uralhatatlannak bizonyult egy rendőrségi oldalfegyver számára a maga 7?800 joule torkolati energiájával. Sokkal sikeresebb lett a belőle kifejlesztett .40 S & W. Mindazonáltal a 10 mm AUTO lőszer egy nem túl nagy, de hűséges ?rajongói táborral? rendelkezik. Az ő számukra gyártja a GLOCK a 20-as és a 29-es modellt. A GLOCK 20 a teljes méretű kivitel, melyet legfőképpen vadászfegyverként alkalmaznak, erre a lőszer 50?100 méteren mutatott jó ballisztikai tulajdonságai teszik alkalmassá. A GLOCK 29-et a gyár a subkompakt modellek közé sorolja, valójában azoknál nagyobb, inkább a GLOCK 19 méretét közelíti. Ha összeszorozzuk a 15+1 db-os lőszerkapacitást és a lőszerek egyenkénti energiáját, akkor a GLOCK 20 a saját tömegéhez viszonyítva a világ legerősebb pisztolya.

.357 SIG, az öntöltő magnumok

A .357 SIG lőszer tulajdonképpen a .40 S & W hüvely palackalakúra összehúzásával készül, melyet 9 mm-es lövedékkel szerelnek. Az eredmény egy olyan lőszer, mely a .357 Magnum revolvertöltény ballisztikai tulajdonságát kínálja egy nagy tárkapacitású, gyorsan újratölthető öntöltő pisztolyban. A lőszer kifejlesztője a SIG Sauer cég, mely a GLOCK legnagyobb riválisa, éppen ezért az ilyen kaliberű GLOCK-pisztolyokon kaliberjelzésként csak annyit írnak, hogy ?.357?. Mivel a .357 SIG és a .40 S & W lőszerek majdnem azonos hüvellyel rendelkeznek, így a GLOCK-gyárnak egyszerű dolga volt, csak a csövet és a helyretoló szerkezetet kellett áttervezni a GLOCK 22, 23, 27 típusokon, melynek eredményeképpen született a GLOCK 31, 32, 33.

.45 ACP, Amerika kedvence

A .45 ACP lőszer a Colt M1911 pisztoly rendszeresítése óta az Egyesült Államok kedvenc öntöltőpisztoly-lőszere. Bár torkolati energiája alig több, mint a sokkal kisebb méretű 9 mm Parabellumnak, a .45 Auto töltény lassú, nehéz lövedéke valamivel jobb stophatással rendelkezik. Hátrányai azonban számosak (elég, ha a magas árra és az alacsonyabb tárkapacitásra gondolunk). A nagy, kövér lőszer népszerűségének fő okai inkább pszichológiai eredetűek. Az a fegyvergyár, amelyik versenyképes akar lenni az USA piacán, feltétlenül kell, hogy gyártson .45 ACP kaliberű pisztolyt. A GLOCK három modellel is rendelkezik, a teljes méretű a GLOCK 21, ennek a subkompakt (valójában azonban GLOCK 19 méretű) változata a GLOCK 30. Ez utóbbi pisztolyt sokat kritizálták nagyon vastag markolata miatt, ezért született meg az első egysoros tárral szerelt GLOCK, a 36, mely mindössze 6+1 lövetű. Ennek a fegyvernek a tárja kicsit vastagabb az egysorosnál és keskenyebb a kétsorosnál, a gyár ?másfélsorosnak? nevezi. Az új tár ugyan sokkal kellemesebb fogást tesz lehetővé, de feláldozza a GLOCK-okra jellemző nagy tárkapacitást, és nem használhatók hozzá a nagyobb modellek tárai sem.

9 mm Browning Short, a valódi női fegyve

A 9 mm Browning Short (.380 Auto) lőszer sokkal kisebb teljesítményű, mint az előzőekben felsoroltak. Ezt a lágy hátrarúgású töltényt tekintik széles körben a minimális önvédelmi lőszernek. Nagy előnye, hogy kis teljesítményéből adódóan nem igényel reteszelt zárolást, az ilyen kaliberre készült GLOCK-ok is egyszerű szabad tömegzárasak. A GLOCK 19 és a GLOCK 26 alkatrészeit felhasználva készülnek (GLOCK 25 és 28), csak a csövük és a helyretoló szerkezetük különbözik
azokétól. Ezeket a pisztolyokat a kevés importpontszám miatt nem exportálják az USA polgári piacaira. A GLOCK 26-nál említettem, hogy a mini GLOCK-ok nem javasoltak női fegyvernek túlzott hátrarúgásuk miatt, nos, ezekkel szemben a GLOCK 25 és 28 tipikusan női fegyvernek ajánlható.

Teljes körű szolgáltatás

A GLOCK cég nemcsak pusztán a pisztolyokat gyártja és árulja, hanem mindazokat a kiegészítőket, amelyekre a fegyver tulajdonosainak szüksége van. Az előzőekben említett irányzékokon, és azok állítószerkezetein kívül remek övtokokat is gyártanak. Ezek az övtokok ugyan szépnek semmi esetre sem mondhatók, hiszen műanyag öntvények, viszont tökéletesen biztonságosak, és a végsőkig célszerűek. Ugyancsak kínálnak különböző gyakorlófegyvereket a lőkiképzők munkájának megkönnyítésére. A forradalmi újdonságot jelentő GLOCK-pisztolyok mára teljesen elfogadottá váltak, sokan felismerték előnyeit, és azt, hogy gyakran a tökéletes megoldást jelentik mind a civil, mind a hivatásos fegyvertartók számára. A GLOCK-pisztolyok olcsó gyártástechnológiájukból adódóan az USA-ban a közepes árkategóriába tartoznak, 500 dollár környékén lehet hozzájuk jutni. Magyarországon 140?180 ezer forint közt van a GLOCK-modellek ára, típustól függően.

GLOCK-pisztolyokkal foglalkozó internetes oldalak:
http://www.glock.com
http://www.glockworld.com

Vass Gábor

Adatvédelmi tájékoztatónkban megtalálod, hogyan gondoskodunk adataid védelméről. Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. További információk

A süti beállítások ennél a honlapnál engedélyezett a legjobb felhasználói élmény érdekében. Amennyiben a beállítás változtatása nélkül kerül sor a honlap használatára, vagy az "Elfogadás" gombra történik kattintás, azzal a felhasználó elfogadja a sütik használatát.

Bezárás