Jericho 941F pisztoly – – Jerikó harsonái

A jó öreg Jericho 941F. Igen, mára már nálunk is nyugodtan lehet így beszélni erről a pisztolyról, hiszen eltelt egy évtized, amióta viszonylag nagy mennyiségben (legalábbis itteni viszonylatban) megjelent ez a típus kis hazánkban.

 

 

Eléggé ritka, bár nem egyedi a poligonális huzagolás alkalmazása. Erről a huzagolásról felhasználói szemszögből annyit mindenképpen tudni kell ? és a fegyverbarátok fejből fújják is ?, hogy sokkal kevésbé agresszív, mint a szokásos trapéz huzagolás, így igen jótékonyan hat a cső élettartamára és sokkal nagyobb lövésszámot tesz lehetővé, mint az ugyanolyan anyagból és felületkezeléssel készült, de trapéz huzagokat tartalmazó cső. Ennek ára viszont az, hogy alacsonyabb fordulatszámra pörgeti fel a lövedéket, így precíziós céllövészetre kevésbé alkalmas, mint a hagyományos huzaggal készült cső. A különbséget persze egy átlagos lőkészséggel rendelkező lövő nemigen veszi észre, így még azt is el lehet mondani, hogy a fegyver élettartamára gyakorolt kedvező hatásának köszönhetően a poligon huzagolás kifejezetten előnyös a szolgálati célú fegyvereknél.

Eléggé lőszerérzékeny

A teljességhez hozzátartozik, hogy előnyei mellett feltétlenül szólni kell hátrányairól is. Tulajdonképpen egy komoly gyengéje van a fegyvernek: a lőszerérzékenység. A gyártó csak az általa javasolt ? szintén izraeli gyártmányú ? Samson lőszerek használata mellett garantálja a pisztoly akadálymentes működését, egyéb lőszerek esetében előfordulhat hüvelykivetési, csőújratöltési probléma. Ennek magyarázata elsősorban abban rejlik, hogy a tárból a lőszernek igen meredek pályán kell mozognia, azaz a cső nagyon magasan van a társíkhoz képest. A meredek lőszeradogató pálya komoly súrlódási erőknek teszi ki a lőszer oldalát (alapvetően a lövedékpalástot), amit a fegyver tervezői azzal kompenzáltak, hogy a kiváló felületkezelésű, gyakorlatilag polírozott Samson lőszert ajánlják. Szó nincs arról, hogy mezei lőszerek használata során mindennapos lenne az akadály, mert ennyire korántsem vészes a helyzet. De a lehetőség fennáll, és néha meg is történik, de ? ismétlem ? szó nincs mindennapos jelenségről. Megjegyzem, az autóknál sem mindegy, hogy milyen üzemanyagot tankolunk, miért lenne ez másként a fegyvereknél?

A Jericho fegyvercsalád

Az IMI a CZ?75 alapján szinte fegyvercsaládot alkotott. Nem kizárólag 9 mm Luger űrméretre koncentrált és nem is csak egy fegyverméretre, hanem ? minél szélesebb vásárlói kör megnyerése érdekében ? úgy szélesítette a palettát, hogy bárki megtalálhassa a Jericho család tagjai között a számára megfelelőt. Azok, akik szolgálatinak szánják és azok is, akik ?csak? önvédelemre, a férfiak és a hölgyek egyaránt, a nyílt viselésre és a rejtett hordásra berendezkedők szintén válogathassanak, illetve akik számára ez, vagy az az űrméret valami okán fogva szimpatikusabb, mint a
9-es Luger.
A Jericho 941 alaptípusánál a mechanikus biztosító a szánon helyezkedik el. Azon változatoknál, amelyeknél a biztosító a tokon van, a típusjelzést kiegészítették egy F betűvel, ami az angol ?Frame-mounted safety?, azaz: a tokbiztosítás kifejezés első betűje. A fényképen a tokbiztosítós változat látható, melynek jele a fentiek értelmében: Jericho 941F. A család többi tagját szintén betűkkel különböztetik meg. A rövidített változatot S betűvel jelölik (Short modell), míg a kisebb tokméretű változatot B betűvel (Baby). Kezelés szempontjából a tok a legalkalmasabb a biztosítókar elhelyezésére, hiszen itt a lövő fogásváltás nélkül tudja kezelni azt, így a rövidített változatból is, és a Babyből is szinte kizárólag tokbiztosítósak készültek (941FS, 941FB).
Mind a négy változat több űrméretben (azaz többféle lőszerre) készül: 9 mm Luger, .40 S and W és .41 AE. A választékbővítés érdekében eleve meg lehet rendelni az adott fegyverhez mindazon kiegészítőket, amivel
a lövő saját maga át tudja állítani fegyverét e három lőszer közül bármelyikre anélkül, hogy szánt kellene cserélnie (a tok mindegyik űrméretnél teljes egészében azonos). ?rméretváltás esetén elegendő a csövet, a tárat és a helyretoló rugót kicserélni.A .41 Action Express lőszernél a hüvelyfenék azonos a 9 mm Lugerrel, de ez a töltény mára kihaltnak tekinthető. A pisztolyt gyártják még 9×21 IMI és .45 ACP kaliberben is.

Felépítés és működés

A négyféle Jericho pisztoly ? a mechanikus biztosítás és méreteik kivételével ? gyakorlatilag azonos szerkezetű. Ha már a képeken a 941F, azaz a tokbiztosítós változat látható, így a továbbiakban ezen keresztül mutatom be ezt a fegyvercsaládot.
Konstrukciós jellemzését tekintve a Jericho 941 pisztolyok rövid csőhátrasiklásos, szilárd reteszelésű, normál és revolverező lövések leadására alkalmas elsütőszerkezettel ellátott külső kakasos, rögzített irányzékú, öntöltő maroklőfegyverek.
A reteszelés a hagyományos Browning-elvre épül, azaz a csövön és a szán belső felületén reteszelőbordák vannak. A reteszelés vezérlése Browning II típusú, tehát a csőfar alatti ferde csőszakáll végzi a cső lebillentését. Megfelelő anyagminőség esetén (mint ennek a fegyvernek az esetében is) sok ezer lövésig tökéletes marad a reteszelés és nem fog idő előtt bekövetkezni reteszelésipont-vándorlás.
Az elsütőbillentyű mozgását a tárfészek mindkét oldalán körbefutó elsütőkeret továbbítja az elsütő-szerkezet hátul elhelyezett részeihez. Az elsütőkereten található az automatikus biztosítást is végző megszakítószemölcs. Ez egyrészt a lövést követően szétkapcsolja az elsütőkeretet az elsütőemelőtől (hogy ez utóbbi vissza tudjon billenni alaphelyzetébe), másrészt pedig megakadályozza, hogy a reteszelés megtörténte előtt el lehessen sütni a fegyvert. A revolverező lövés során a fokozatosan hátra mozgó elsütőkeret a kakashoz csappal kapcsolódó felhúzóemelő közvetítésével feszíti hátra a kakast egészen addig a pillanatig, míg végül a kakas felszabadul és előre csap.
Normál lövés esetén (a kakas megfeszített állapotban van) az elsütő-keret nyúlványa által mozgatott elsütőemelőt billenti ki a kakas alól az elsütőbillentyű. A pisztoly ütőszegbiztosítással rendelkezik, tehát az ütőszeg folyamatosan rögzítve van egy kereszt irányú rugós csappal mindaddig, amíg az elsütőkeret által mozgatott elsütő-emelő ki nem oldja azt.
A helyretoló szerkezet stabil, a rugót annak teljes hosszában vezeti, megtámasztja a rugóvezető, így keresztirányú deformáció, rugómegbicsaklás nem léphet fel. A kakasrugó (vagy ahogy másképpen nevezik:
főrugó) hosszú, de kis átmérőjű csavarrugó. A rövid erőkaroknak köszönhetően a kakas csak néhány milliméternyit nyomja össze, így az erősen előfeszített rugó ereje a kakas mindkét szélső helyzetében közel azonos, illetve az erőváltozás nem számottevő.

Ergonómia
és élettartam

A fegyver irányzéka csak belövéskor, beszabályozáskor állítható (a nézőke mozgatásával). A rendkívül masszív irányzékkivitel arra utal, hogy a fegyvert elsősorban szolgálati célra, nehéz körülmények közötti használatra tervezték.
Végül ? a kiváló súlyelosztás mellett ? meg kell említeni a tok hátsó végén lévő nagyméretű hódfarok jelenlétét, ami túlnyúlik a kakason, azaz bármely kéztartással történő lövés esetén tökéletesen megvédi a lövő kezét a hátra csapódó kakastól és szántól.
A Jericho 941F tehát ? mint a család többi tagja is ? nem a legújabb fejlesztés eredménye, vonalvezetése sem a ma divatja szerinti monolit jellegű, mégsem veszített az évek során annyit a népszerűségéből, mint oly sok társa.
Ugyanez igaz harcászati-műszaki paramétereire is, amelyek az erős középkategóriát képviselik. Mind a mai napig szolgálnak nálunk az évtizedes múltra visszatekintő példányok, bár, el kell mondani, javarészük már igen elhasználódott. ?Csöveikben? azonban nem 2?3000 lövés van, mint amennyi átlagban a keleti társaik élettartama, hanem ettől nagyságrenddel több, ami talán mindennél ékesebben bizonyítja az akkori beszerzés jogosságát. Egy részüket mára már lecserélte a rendőrség a Heckler und Koch USP-kre, de korántsem a teljes menynyiséget. A Jerichók máig is szolgálnak és hajlott koruk, magas lövésszámuk ellenére még mindig megbízhatónak tartják őket.
Természetesen az évek alatt a lövésszámok szaporodásával előjöttek hiányosságaik, az előnyök mellett.
Figyelemre méltó gond a lőszerérzékenység és a műanyag részek, alkatrészek viszonylag gyors kopása. A ?viszonylag gyors? jelző alatt itt is több ezer lövést kell érteni, és nem 15?20 darab (!) lövést, mint amit tapasztalni más, az osztrák határtól keletre gyártott típusoknál. Egyik ilyen gyengének bizonyult pont a tárban lévő adogatótömb, amelyet ? nem tudni miért ? műanyagból készítettek. A problémát az jelenti, hogy az adogatótömb nyúlványa működteti a számakasztót, így végül is műanyag alkatrész működtet (nyom) fémelemet. Igaz, hogy igen nagy lövésszám után, de ? mint általában közismert, mindig a legpuhább anyagból készült súrlódó elem kopik el a leggyorsabban ?, így a Jerichónak ez az Achilles-sarka. Persze, ez a kopás is csak pár ezer lövést és rengeteg szánakasztást követően válik problémássá. Sajnos azokat a műanyagokat még nemigen alkalmazzák fegyvereknél, amelyek kopásállósága azonos nagyságrendű lenne a fémmel (még azokon a helyeken sem, ahol fém súrlódik, siklik műanyagon), és ez igaz ? szintén eléggé sajnálatos módon ? az egyéb cégek által használt fegyvertípusokra is. Csak dicsérni lehet viszont a Jericho család igen felhasználóbarát karbantartási igényét. Meg kell mondani, hogy bizony nem minden fegyvertulajdonos tartja karban a használatot, lövészetet követően a fegyverét, és mégis, a korrózió, mint olyan, eléggé ismeretlen e típus számára. Igaz ez a csőben ?felejtett? koromra csakúgy, mint a nedvességre, párára. Ez a fegyver tisztességes anyagból, tisztességes felületkezeléssel készült.

Klabacsek Gyula

Adatvédelmi tájékoztatónkban megtalálod, hogyan gondoskodunk adataid védelméről. Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. További információk

A süti beállítások ennél a honlapnál engedélyezett a legjobb felhasználói élmény érdekében. Amennyiben a beállítás változtatása nélkül kerül sor a honlap használatára, vagy az "Elfogadás" gombra történik kattintás, azzal a felhasználó elfogadja a sütik használatát.

Bezárás